Divle Obruğu Tulum Peyniri Sertifika Töreni Yapıldı
Vali Fahri Meral, Divle Obruğu Tulum Peyniri üreticilerine yönelik düzenlenen sertifika törenine katıldı.
27 Ekim 2018 - Cumartesi 12:38

23 Ekim 2018 Salı günü saat 10.30’da gerçekleştirilen törene, Vali Meral’ in yanı sıra Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Ayrancı Kaymakamı Mehmet Göze, Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Gökhan Alkan, ticaret ve sanayi odası yönetimi ve meclisi, köy muhtarı ile üreticiler katıldı.


 
Sertifika töreni, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Gökhan Alkan’ın yapmış olduğu açılış ve bilgilendirme konuşmasıyla başladı. Ardından törende bir konuşma yapan Vali Meral, “Divle Obruk Peyniri ile ilgili gelişmeleri takip ettiklerini belirterek Üçharman köyünün isminin de Divle olarak resmileştiğini söyledi. Divle Obruğu tulum peynirinin bölgeye olan katkısının 3 milyon 500 bin Türk Lirası olduğunu ve bu rakamın yapılacak çalışmalarla daha da arttırılabileceğini söyleyen Vali Meral, Divle peynirinin bölgede bulunan köylülerimizin kalkınması açısından önem arz ettiğini ve bu peynirin üzerinde önemle durulduğunu belirterek, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 


Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı’nın konuşmasından sonra Divle Obruğu tulum peyniri üreticilerine sertifikaları Vali Meral ve protokol üyeleri tarafından verildi. 


 
Divle Obruğundan getirilen deri peyniri Vali Meral ve köy muhtarı tarafından kesilerek katılımcılara ikram edilmesi ile devam eden program, bölgede yer alan üreticilerle birlikte yapılan istişarelerin ardından sona erdi.


 
Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname kapsamında 16 Haziran 2015 tarihinden itibaren korunmak üzere, 08 Aralık 2017 tarihinde ’Coğrafi Yer İşareti’ olarak tescillenen Divle Obruğu Tulum Peyniri Ayrancı ilçesi Divle köyünde üretilen tulum peynirleri Ürün ismini depolama ve olgunlaştırmada yararlanılan Ayrancı ilçesine bağlı Divle Köyünde yer alan tarihi obruktan almaktadır.

 

Sağ üst butonu tıklayarak geri dönebilirsiniz...