301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
15 Kasım 2018 - Perşembe 13:03
 
PROF. DR. NECMETTİN ERBAKAN VAKFI HANIM KOMİSYONLARI’NDAN KUTLAMA MESAJI
Necmettin Erbakan Vakfı Hanım Komisyonlarından 15 Kasım’da ilan edilen Cumhuriyet vesilesiyle Kıbrıs halkının elde ettiği bağımsızlık günü kutlama mesajı..
Gündem Haberi


Necmettin Erbakan Vakfı Hanım  Komisyonlarından 15 Kasım’da ilan edilen Cumhuriyet vesilesiyle Kıbrıs halkının elde ettiği bağımsızlık günü  kutlama mesajı yayınladı.

 

AKDENİZ VE ORTADOĞU’NUN KİLİT NOKTASI KIBRIS
 
Coğrafi ve tarihi bakımdan Anadolu’nun tabii bir uzantısı olan Kıbrıs Adası, insanı, kültürü ve eserleriyle Türkiye’nin ayrılmaz bir parçasıdır. Mevki olarak; Doğu Akdeniz’in merkezinde olup, hem Doğu Akdeniz’i hem de Orta Doğu’yu kontrol altında tutmaktadır. Bu sebeple tarih boyunca Akdeniz, siyasi ve ticari açıdan stratejik bir rol oynamış, Asya, Avrupa ve Afrika’nın denizci kavimleri arasında sürekli çatışmalara ve el değiştirmelere sahne olmuştur. Neticede Kıbrıs’a sahip olanın Akdeniz’e de sahip olabileceği şeklinde bir anlayışla Kıbrıs Adası birçok defa taarruza uğramış ve çeşitli milletlerin hüküm sürdüğü bir ada olmuştur.
Kanuni Sultan Süleyman Han zamanında, Akdeniz’de stratejik açıdan önemli adaların ve ülkelerin fethedilmesiyle Akdeniz tamamıyla Osmanlı hâkimiyeti altına girmiştir. Fakat Kıbrıs’ın Venediklilerin elinde bulunması ve burada barınan korsanların Osmanlı ticaret gemilerine zarar vermesi üzerine Kıbrıs’ın fethine karar verilmiş ve 1 Ağustos 1571 yılında ada fethedilmiştir.

 


Türkiye’nin, Osmanlı Devleti döneminden başlamak üzere, Kıbrıs’a yönelik politikasını iki ana unsur belirlemiştir. Bunlardan birincisi, Kıbrıs Adası’nın stratejik açıdan Anadolu için arz ettiği önem, ikincisi ise, Ada’da yaşayan Türklerin güvenliklerinin, refahlarının ve millȋ bütünlüklerinin sağlanmasıdır.
1878 yılında Süveyş ve Cebel-i Tarık Boğazlarını kontrol altında tutan İngiltere’nin çıkarlarının Ruslarla çatışmasıyla Kıbrıs Adası’nın önemi daha da artmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbinden sonra Ruslarla imzaladığı Ayastefanos Antlaşması ile sağladığı üstünlüğü ortadan kaldırmak isteyen İngiltere’nin baskıları sonucu Ada, 4 Haziran 1878 tarihinde yapılan bir anlaşmayla İngiltere’nin yönetimine devredilmiştir.
Kıbrıs’ın İngiltere’ye verileceğini öğrenen İstanbul Rumları, gruplar halinde Ada’ya göç etmeye başlamışlardır. Ada’nın İngiliz hâkimiyetine girmesinden sonra ise buradaki birçok Türk ailesi Türkiye’ye göç etmiştir. Bütün bu gelişmeler Kıbrıs’ta Türklerin azınlığa düşmeye başlamasına sebep olmuştur. İngiltere ayrıca iş başında bulunan Türkleri görevlerinden uzaklaştırıp, yüksek mevkilere Rumları getirmeye başlamış, böylece Ada’da Türklerin hâkimiyetine son vermeyi amaçlamıştır.

 


Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin kurulmasından sonra oluşan yeni siyasi ortamda ortaya çıkan sorunların çözümüne yönelik atılan adımların hepsi Türk tarafından atılmış, ancak Yunan-Rum tarafı her zaman çözümsüzlüğün merkezi olmuştur. 13 Mayıs 1983 tarihinde BM Genel Kurulu’nda tamamen Kıbrıs Rum tarafını destekleyen tasarının kabul edilmesi hem Türkiye’nin hem de Kuzey Türk Federe Devleti’nin tepkisine neden olmuş ve karar asla kabul edilmemiştir.
Bu yeni durum Türkiye’nin yeni politikalar çizmesini gerektirmiştir. Toplumlararası görüşmelerin kilitlenmesi ve yeni girişimlerin de sonuçsuz kalması üzerine Kıbrıs Türk Federe Devleti Meclisi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin doğuşuna dayanak teşkil eden “kendi kaderini belirleme hakkını” kullanarak 15 Kasım 1983 günü tarihi bir karar alarak, bağımsız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin ilan kararını almış ve bunu uluslararası kamuoyuna duyurmuştur.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilânı, ada ve bölge üzerinde hayalleri ve emelleri olan emperyal güçlerin yanı sıra BM’nin de tepkisini çekmiş, Türk tarafının adayı ikiye böldüğü ve bunun da savaşa neden olabileceği öne sürülmüştür. Bağımsızlık kararının Ada’yı ikiye bölmek anlamına gelmediğini sürekli vurgulayan Rauf Denktaş, 17–18 Kasım 1983 tarihinde BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmalarda, soruna kalıcı bir çözüm bulmak için Rum tarafını müzakerelere çağırmış, ancak cevap dahi alamamıştır.

 


Bugün de coğrafyamız etrafında gelişen olaylara baktığımızda o gün Kıbrıs için çözüm önerilerinin göz ardı edilip, sürekli işi yokuşa sürmelerinin nedeni de açık ve net bir şekilde anlaşılmaktadır. Açgözlü ve sömürgeci mevcut siyasi düzen, yeryüzündeki tüm kaynakların sadece kendileri için olduğunu ve bunun için savaşmaya gücü olmayanların ise kendilerine köle olmaları gerektiğini düşünerek hareket etmektedirler. Bu zihniyetle tabii kaynaklar açısından zengin ama sömürülerek köleleştirilmiş devletler, mevcut siyasi düzen içerisinde gerektiği şekilde siyaset yapamamış ve kendilerinden ne istendiyse o şekilde davranmışlardır. Bu sebeple Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ilanını sadece Türkiye tanımış, birkaç ülke dışında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye yalnız bırakılmıştır.

 


Dünyada yaşanan işgallere ve savaşlara baktığımızda toprak bütünlüğümüzün, bağımsızlığımızın ve hürriyetimizin önemi daha da artmaktadır. Kanla, gözyaşıyla kazanılmış vatan topraklarının ölüm pahasına muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de böyle müdafaanın neticesinde inşa edilmiş bir vatandır. Bugün her Türk ve Kuzey Kıbrıslı Türk vatandaşının aklından çıkarmaması ve o şekilde hareket etmesi hem siyasi hem de dini bir vecibedir. Çözüm önerisi adı altında dayatılmak istenen, siyasi kurnazlıklarla adanın kendi yönetimlerine geçmesi için hileler ve tuzaklar hazırlayanlara karşı uyanık olmak zorundayız. Zira vatanı ve yeri yurdu olmayan mültecilerin yaşadıkları tüm dünyanın gözü önünde cereyan etmektedir.

 


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanın yolunu açan, Kıbrıs Barış Harekâtının mimarı merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan, koalisyon ortağının itirazlarına rağmen kararlı ve dik duruşu ile harekâtı gerçekleştirmiş, Kıbrıs Türk halkı zulümden kurtarılmıştır. Uzun yıllar boyunca bu harekât için zorla ikna edilen koalisyon ortaklarının başarıyı kendilerinin başarısı olarak görmeleri ve göstermeleri araştırmacı bir tarihçimizin İngiliz arşivlerinde bulduğu “Kıbrıs Barış Harekâtının mimarı Erbakan’dır” gerçeği ile bu tezleri çürütülmüştür. Merhum Hocamız, ömrü boyunca Kıbrıs davasının koruyucusu ve savunucusu olmuştur. Bizler de Erbakan Vakfı üyeleri olarak onun ilkeleri ve öğretileri ışığında yavru vatanımızın her daim bağımsız ve özgür bir devlet olduğu gerçeğini dile getirerek Kıbrıslı soydaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz.

 


 15 Kasım’da ilan edilen Cumhuriyet vesilesiyle Kıbrıs halkının elde ettiği bağımsızlık gününü kutluyor, tarih boyunca hür ve bağımsız bir devlet olarak kalmalarını temenni ediyoruz.
 
PROF. DR. NECMETTİN ERBAKAN VAKFI HANIM KOMİSYONLARI 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: PROF., DR., NECMETTİN, ERBAKAN, VAKFI, HANIM, KOMİSYONLARI’NDAN, KUTLAMA, MESAJI,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Karaman
Az Bulutlu
Güncelleme: 17.11.2019
Bugün
- 14°
Pazartesi
- 19°
Salı
- 17°
Anketler
Belediye Başkanımızın Çalışmalarından Memnunmusunuz ?
Karaman

Güncelleme: 16.11.2019
İmsak
05:55
Sabah
07:18
Öğle
12:37
İkindi
15:21
Akşam
17:45
Yatsı
19:03
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Arşiv Arama
Haber Yazılımı